Õppereis Tartusse toimus Comeniuse projekti "Maailma kultuuripärand - kultuuridevaheline dialoog" raames
28. jaanuaril 2010. a

28. jaanuaril käisid Võru Kesklinna Gümnaasiumi 10.a ja 11.a klassi õpilased õppereisil Tartus. Käidi kahes kohas: Eesti Maaülikool ja Tartu (Tõravere) observatoorium. Soov oli minna ka Tartu Tähetorni, aga seal toimuvate hooldustööde tõttu ei olnud minek võimalik.

Alustasime Eesti Maaülikoolist. Maaülikool on Tartu äärealas asuva avalik-õiguslik ülikool, mille koosseisu kuulub 5 instituuti, 1 kolledž ja 2 teaduskeskust. Seal saab õppida erinevaid maamajandusega seotud õppeaineid. Meile näidati ülikooli hoone maketti ja saime teada üht-teist õppeasutuse ajaloo ja eelnevate nimede kohta. Peale seda liiguti klassiruumi, kus toimus kaheosaline loeng. Loengut pidas Maaülikooli emeriitprofessor Jüri Randjärv. Loengu teemaks oli "Geodeesia ja Struve meridiaanikaar".
Video meie loengust  (autor: Priit)
Video saksakeelsete subtiitritega

Tutvusime mitmete mõistetega.

Pärast loengut ja lõunasööki Eesti Maaülikoolis sõitsime Tartu (Tõravere) observatooriumisse. Observatoorium asub Tartust lõuna pool Tartu-Valga maantee ääres. Seal oli kolm osakonda: astrofüüsika, kosmoloogia, atmosfäärifüüsika. Meile näidati kividest kokku pandud taevakaarti (autor Lagle Israel). Seinal on kujutatud tuntumad tähtkujud. Tõraveres on põhjamaade suurim teleskoop. Maja juures, kus asus teleskoop, oli allee. Alleel olevad elupuud olid istutaud nii, et puudevaheline kaugus oleks samas suhtes planeetidevahelise kaugusega. Video alleest (autor: Priit)

Pärast teleskoobiga tutvumist läksime uurima mudeleid, plakateid ja skeeme, mis olid eksponeeritud, et päikesesüsteemist paremini aru saada. Mudeliteta jäänuks paljud asjad arusaamatuks.
Soovitame külastada Tartu Observatooriumi virtuaalmuuseumi, kus saab põhjaliku ülevaate Tartu Observatooriumi ja Tartu Tähetorni ajaloost, samuti teaduse arengust läbi sajandite.

Reis oli väga infoküllane ning õpilased ja arvatavasti ka õpetajad said uusi teadmisi geodeesia ja Struve meridiaanikaare kohta. Saime teada, et astronoomia on tihedalt seotud matemaatika ja füüsikaga. Varem arvas mõnigi, et astronoomi töö on üsna kerge ja nõuab ainult teadmisi planeetide asukoha kohta, aga tuleb välja, et astronoom peab olema igal alal andekas.